آنالیز HPLC یا کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (High Performance Liquid Chromatography) یکی از پرکاربردترین و سریع‌ترین روش‌های جداسازی محلول‌های مایع و تعیین و تحلیل اجزای آن است. در مقایسه با کروماتوگرافی گازی (GC) در آنالیز HPLC خود مایع می تواند تزریق شود و در نتیجه برای محلول های آبی و غیر فرار مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای HPLC بسیار متنوع است.

جداسازی و شناسایی ترکیبات آلی در نمونه های مجهول، اندازه گیری سموم، آفت کش ها و داروها، آنالیز مواد غذایی، و آنالیز انواع اسیدهای آمینه و پروتئین ها تنها بخشی از کاربردهای آن است. آنالیز HPLC کیفی و کمی است. با این حال برای آنالیز کمی باید استاندارد هر ترکیب نیز به دستگاه تزریق شود. در مهامکس این آنالیز با تشخیص گر UV و فلوئورسانس قابل انجام می باشد.

آنالیز کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا High Performance Liquid Chromatograph که به آنالیز HPLC معروف است. یکی از پرکاربردترین و سریع‌ترین روش‌های جداسازی محلول‌های مایع است. برخلاف روش کروماتوگرافی گازی که در آن ماده ورودی به ستون جدایش باید به صورت گازی باشد، در کروماتوگرافی مایع، خود محلول مایع می‌تواند مستقیماً وارد ستون شود. از این رو برای بررسی محلول‌هایی که فرار نیستند و یا محلول‌هایی که به دما حساس هستند باید از کروماتوگرافی مایع (LC) استفاده کرد. در کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) محلول را به همراه یک حلال با یک پمپ فشار بالا وارد ستون جدایش می‌شود.

ستون جدایش با مواد متخلخل و یا لایه‌ای پرشده است. برای عبور دادن محلول از داخل ستون معمولا به فشار زیادی نیاز است از این رو به این روش کروماتوگرافی مایع با فشار بالا نیز گفته می‌شود. درون ستون ترکیبات مختلف با سرعت‌های متفاوتی عبور می‌کنند زیرا میزان چسبندگی، نوع و قدرت پیوندی که هر مولکول با فاز ثابت درون ستون ایجاد می‌کند متفاوت است. به همین دلیل زمانی که طول می‌کشد تا هر مولکول از ستون خارج شود مقداری مشخص است. البته این زمان وابسته به نوع ستون و شرایط آزمایشی است که دستگاه آنالیز HPLC با آن کار می‌کند.

باید برای اطمینان از شناسایی دقیق و اندازه گیری مقدار این ترکیب باید نمونه استاندارد و معلوم از این ترکیب تهیه شود و این نمونه یک بار با شرایط محلول اصلی توسط همان دستگاه HPLC و با همان شرایط تست شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *